Hľadanie pravdy s Abigail Goldman

Autor: Veronika Zvadová | 2.2.2014 o 11:29 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  245x

Abigail Goldman tvrdí, že k novinárstvu ju motivovala túžba po informáciách, no hlavne odpoveď na základnú otázku v živote človeka: „Prečo?“ Prečo sú niektoré veci nevyriešiteľné, prečo sú jedni chudobní a iní bohatí, prečo novinári občas niečo zamlčia alebo dokonca klamú? A prečo vlastne na pravde záleží? Odpovede na všetky tieto otázky sme dostali od svetoznámej americkej novinárky priamo v Košiciach. Prednáška pod názvom Na pravde záleží sa konala 18. novembra s cieľom poukázať na možné dopady zlých, resp. dobrých rozhodnutí vo svetovej žurnalistike.

 

Vedeli ste, že Juraj Jánošík a novinári majú niečo spoločné? Obaja bojujú za rovnakú vec. Podľa Abigail Goldman, novinári, takisto ako Jánošík, musia pomáhať tým, ktorí sú utláčaní. Podeliť sa nielen o príbehy silných, ale aj slabých, vyhľadávať a rozširovať pravdu a poukázať na tých, ktorí ju nehovoria. Takisto sa domnieva, že vypustenie či nevypustenie pravdy do sveta úzko súvisí s morálkou daného novinára a s pocitom zodpovednosti voči čitateľom a voči veciam, ktoré sa okolo nás dejú.

Prvým významným míľnikom v jej novinárskej kariére bolo postupné odhaľovanie vplyvu obchodných reťazcov Wal- Mart na globálnu ekonomiku. Jej dlhoročná a aktívna participácia na hľadaní pravdy v tejto oblasti jej zabezpečili status držitľky Pullitzerovej a Polkovej ceny.

Počas svojho pobytu v Číne, kde pracovala na reportáži o výrobe detských hračiek, zistila, že povedať pravdu je niekedy nebezpečnejšie ako mlčať. Preto je dôležité, aby si každý novinár uvedomil svoju zodpovednosť. Abigail tvrdí, že ak má pravda ohroziť človeka, je v poriadku, ak sa niečo nezverejní. Na druhej strane je absolútne neprípustné, ak upravíme detaily, a tým urobíme klamárov z ľudí, ktorí boli ochotní povedať pravdu.

Prednáška sa niesla v zábavnom duchu. Aj napriek ťažkým témam sa jej veľakrát podarilo rozosmiať publikum veselými príhodami spojenými s jej putovaním za pravdou. Úsmev na tvárach sa jej podarilo vyčarovať príhodou s pokazenými perami počas prezidentskej kampane na Wisconsinskej univerzite. Abigail ako študentka tejto univerzity mala možnosť častokrát stretnúť profesionálnych novinárov, ktorých postavenie sa odzrkadľovalo aj v ich egu. Študenti si preto týchto novinárov naplno vychutnali vo viac ako 20 stupňových mínusových teplotách, kedy všetky guľôčkové perá vypovedajú službu. Bola to „vojna" študentov a skutočných novinárov. Výhodu dokonalej znalosti domáceho prostredia mali študenti, ktorí mali po ruke minimálne jednu ceruzku.

Po skončení prednášky Abigail poskytla 10 študentom UPJŠ súkromný seminár, na ktorom so študentmi v komornej atmosfére rozanalyzovala podmienky, ktoré sú kladené na dnešných profesionálnych, ale aj začínajúcich novinárov. Študenti mali možnosť dozvedieť sa viac o pravidlách žurnalistiky mimo našej krajiny, ale aj „pikošky" zo života Abigail Goldman.

Mnohí ľudia majú dojem, že médiá sa sústredia viac na negatívne ako na pozitívne informácie. Abigail však zdôrazňuje, že úlohou novinára je prinášať informácie o svete takom, aký je. Mnohokrát však chýba inšpirácia zo strany novinárov v podobe pozitívnych príbehov, čo ale neznamená, že poukázaním na tie negatívne sa nemôžu veci zmeniť k lepšiemu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Mnohí mlčia, on nie. Služba vlasti z neho spravila lovca ľudí

Tóth tvrdí, že si z vojenčiny priniesol domov traumu.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

EKONOMIKA

Kotleba zamestnával načierno

Kraj prišiel o vyše 20 miliónov eur z eurofondov.


Už ste čítali?